Udane szkolenie

Czym kierować się przy organizacji szkolenia?

Jak zorganizować szkolenie, by było udane? Organizacja szkolenia wymaga zgrania w czasie wielu różnych aspektów. Najlepiej wszystkie je spisać i wypełniać punkt po punkcie.

Miejsce szkolenia

Małe szkolenie można przeprowadzić na miejscu, o ile w firma dysponuje przygotowaną do tego celu salą konferencyjną lub szkoleniową. Jednak w takim szkoleniu na ogół może wziąć udział mała liczba osób. Przygotowuje się je z myślą o kadrze menedżerskiej i kierowniczej. Szkolenie dużej liczby pracowników wymaga odpowiednich przygotowań. Najczęściej takie szkolenia odbywają się poza miejscem pracy i są kierowane do przedstawicieli różnych firm. Tym, co przyciąga gości na szkolenie, jest jego tematyka i potencjalne korzyści, jakie może ono dać.

 

Gotowa sala szkoleniowa, czy to dobre rozwiązanie?

Miejsce stworzone z myślą o przeprowadzaniu szkoleń to z wielu powodów dobre rozwiązanie. Na ogół taka sala wyposażona jest w kompletną infrastrukturę szkoleniową. Organizator nie musi martwić się o poszczególne jej elementy, powinien jednak sprawdzić, czy:

 

- Na sali znajdują się wygodne meble. Mowa tu nie tylko o miękkich krzesłach (to nie jest kaprys, nikt nie skupi się na meritum szkolenia, siedząc wiele godzin na twardym, niewygodnym siedzisku), ale także o szerokich stołach/biurkach, na których można swobodnie rozłożyć wszystkie materiały związane ze szkoleniem.

 

- Salę wyposażono w niezbędne urządzenia: rzutnik multimedialny, ekran, komputer, odtwarzacz CD/DV.

 

- Na sali znajduje się nagłośnienie. Będzie ono przydatne szczególnie w dużej sali, w której zgromadzi się duża liczba uczestników szkolenia. Nagłośnienie pozwoli na komfort pracy zarówno uczestnikom, jak i prowadzącym szkolenie.

 

Wielkość sali, jaką trzeba przygotować na przeprowadzenie szkolenia, jest ściśle uzależniona od liczby uczestników. Nie ma sensu zapraszać kilku osób do dużej auli, wbrew pozorom duża ilość miejsca nie oznacza dużego komfortu. Dla kilku osób wystarczy mała salka konferencyjna i nawet nie trzeba w niej montować nagłośnienia. Z kolei duża liczba uczestników wymaga przygotowania dużej sali – każdy powinien czuć się komfortowo i nie odczuwać wrażenia, że jego strefa prywatności została naruszona.

 

Czego nie powinno zabraknąć podczas szkolenia?

Niejeden uczestnik powie, że cateringu i będzie miał rację. Jeśli szkolenie twa cały dzień, jego uczestnicy nie powinni chodzić głodni. Dla ich wygody lepiej doliczyć catering do kosztów szkolenia niż zmuszać, by w przerwie samodzielnie organizowali sobie małą przekąskę. Jeśli szkolenie trwa dłużej niż jeden dzień, jego organizator powinien pomyśleć o całodobowym wyżywieniu.

 

Z rzeczy bardziej praktycznych, organizator szkolenia powinien wcześniej przygotować skrypty, które obejmują tematykę szkolenia. Dobrze przygotowane skrypty to takie, które zdejmują ze słuchaczy obowiązek robienia notatek. Warto jednak zostawić trochę miejsca na każdej stronie na ewentualne uwagi i dopiski. Z tego powodu warto też zadbać, by każdy uczestnik szkolenia dostał długopis. Sprawa niby błaha, ale w praktyce okazuje się, że przyzwyczajenie do komputerów i smartfonów bierze górę, mało kto nosi przy sobie długopis.

 

Jeśli szkolenie przeprowadza się dla pracowników konkretnej firmy, najczęściej znają się oni między sobą. Inaczej jest w przypadku szkolenia, na które przyjeżdżają ludzie z całej Polski. W takiej sytuacji warto pomyśleć o identyfikatorach dla gości. Taki wydawałoby się mały szczegół, znacznie ułatwia nawiązywanie rozmów, które z czasem mogą się przeistoczyć w cenne kontakty zawodowe.

 

Co powinien uwzględniać harmonogram szkolenia

Dobrze przygotowane szkolenie powinno mieć harmonogram, który uczestnicy szkolenia dostaną już przed jego rozpoczęciem. W harmonogramie powinny znaleźć się nie tylko godziny kolejnych wykładów, ale także czas na zadawanie pytań przez uczestników szkolenia, czas na pracę indywidualną, ewentualne testy, które mają na celu sprawdzić skuteczność szkolenia, oraz przerwy. Praktyka pokazuje, że nie zawsze udaje się ściśle trzymać harmonogramu, dlatego układając plan szkolenia, warto zarezerwować nieco czasu na ewentualne opóźnienia. Zdecydowanie lepiej to wygląda, jeśli prelegent powie: „Skończyliśmy wcześniej, mają państwo czas na zadawanie dodatkowych pytań, ewentualnie dłuższą przerwę”, niż: „Jesteśmy ograniczeni czasowo, mamy opóźnienie, musimy skrócić przerwę do pięciu minut”. Przerwa powinna być na tyle długa, by uczestnik szkolenia miał szansę odpocząć i przygotować się do kolejnych wykładów.

 

Zakwaterowanie

Jeśli szkolenie trwa dłużej niż jeden dzień, trzeba przemyśleć kwestię zakwaterowania uczestników. Rozsądne jest, by ich nocleg nie znajdował się zbyt daleko od sali szkoleniowej. Nie każdy radzi sobie dobrze z poruszaniem się w obcym mieście szczególnie w nocy. Dla wygody gości pokoje nie powinny być większe niż dwuosobowe, szczególnie jeśli zachodzi konieczność umieszczania we wspólnych pokojach obcych sobie ludzi. O zakwaterowaniu warto pomyśleć także, jeśli szkolenie ma się rozpocząć wcześnie rano, a jego uczestnikami będą goście z całej Polski. Zmęczeni po nocnej podróży nie będą w stanie naprawdę efektywnie skorzystać ze szkolenia.

 

Dojazd i parking

Ze względów logistycznych zdecydowanie lepiej jest robić szkolenie w miejscu, do którego każdy uczestnik może swobodnie dojechać własnym samochodem lub dowolnym środkiem transportu publicznego. Dlatego też dobrze jest wybrać na szkolenie salę, w pobliżu której znajduje się obszerny parking. Jeśli z jakiegoś powodu szkolenie odbywa się z dala od uczęszczanych dróg i dojazd jest utrudniony, organizator powinien pomyśleć o transporcie z dworca/lotniska np. za pomocą busów.

 

Sale szkoleniowe Toruń

Toruń to miasto z bogatą tradycją, charakteryzujące się własnym niepowtarzalnym klimatem. Pobyt w tym mieście to nie tylko okazja do wzięcia udziału w ciekawym szkoleniu, ale także możliwość obcowania z oryginalną gotycką architekturą i szeregiem ciekawych zabytków. W Toruniu znajdują się różnej wielkości sale szkoleniowe dostosowane zarówno do potrzeb małych, jak i dużych eventów. Z punktu widzenia zarówno organizatorów, jak i uczestników szkoleń, najlepsze są sale zlokalizowane w centrum miasta i będące częścią hotelu z własną restauracją.

do góry